Beletrie

10. srpna 2006 v 14:17 | Různé zdroje |  Literatura a pořady

Marya Hornbacher - Na dně
Marya se rozhodla, že zhubne. Protože ale držet dietu nedokázala, začala se přejídat a následně zvracet. Tak to vydržela několik let. Když už jí tento kolotoč příliš unavil, zvolila metodu naprostého hladovění. Přestože byla několikrát hospitalizovaná, léčba nebyla úspěšná, a Marya zhubla až na 25 kg. Příběh je dosti děsivou výpovědí o tom, kam až může člověka dovést touha být ze všech nejštíhlejší
Ivona Březinová - Jmenuji se Martina
Martina vyrůstá pouze se svou zamindrákovanou matkou. Ta dceři zpočátku zakazuje vše sladké a nutí ji, aby si hlídala váhu. Jednoho dne se situace obrátí a obě začnou jíst to, co si do té doby zakazovaly a samozřejmě obě tloustnou. Matka řeší problémy se svými partnery a veškeré neúspěchy svádí na svoji tloušťku, omezit jídlo však nedokáže. Martina nechce být jako matka, začne držet dietu a hubnout a končí v psychoterapeutické léčebně. I tentokrát je příběh popisován ve dvou rovinách - na jedné straně současnost odehrávající se v léčebně, na straně druhé minulost, o níž se dočítáme z Martinina deníku.

Jana Sladká-Ševčíková - Z deníku bulimičky
Útlá knížka byla napsána ze dvou důvodů: autorka se chtěla svěřit se svým příběhem a zároveň jím oslovit další ženy, kterým by její příběh mohl pomoci. Autorka je mladá žena, která trpěla dvanáct let svého života bulimií, závažnou poruchou příjmu potravy. Ve své knížce velice sugestivně popisuje strádání, kterými prošla: snahy o hubnutí, hladovění, na druhé straně záchvaty přejídání s následnými psychickými dopady. Protože její nemoc provázel i silný stud, nedokázala se se svým problémem dlouho nikomu svěřit, což ji dovedlo až na práh celkového fyzického i psychického zhroucení. Autorčin příběh jistě osloví mnoho žen, které se snaží nezdravě hubnout. V závěru knížky jsou přidány ještě stručné příběhy jiných dívek a žen a také rady lékařů. Tato doporučení vedou k pravidelnému příjmu potravy, ke zdravému způsobu života bez jednostranných a škodlivých diet.
Ukázky z knihy Jak to začalo a První dva roky
Caro, Isabelle - Holčička, která nechtěla vyrůst
Její fotky obletěly celý svět, aby pomohly v boji s mentální anorexií. Isabelle Caro - modelka trpící touto nemocí pózovala na šokujících fotografiích Oliviera Toscaniho. Rozhodla se světu ukázat své
tělo. Vyhublé až na kost, nahé… Její odvaha odhalit se rozdělila svět. Někteří ji i celou kampaň proti poruše příjmu potravy ocenili, jiní fotografie šmahem odsoudili a kampaň označili za příliš krutou. Nakonec se rozhodla svůj příběh sepsat. Příběh, kam až tato nemoc může zajít. Dva roky po jejím vydání modelka Isabelle Caro svůj boj prohrála. Zemřela ve věku 28 let

Sofi Oksanen - Stalinovy krávy
Román populární finské spisovatelky Sofi Oksanen (Očista, Odeon 2012) je originálním a nekompromisním pohledem na poruchy příjmu potravy, bulimii i anorexii zároveň, jejichž hranice je často tak nezřetelné… Mladá Anna vlastně trpí oběma chorobami. Dílo je zároveň sondou do duše člověka, který váhá mezi dvěma nemoceni stejně jako mezi svými dvěma identitami.

Sofi Oksanen - Stalinovy krávy
Autorka se ve svém díle zaměřila na dvojí problematiku: jednak na otázku poruchy příjmu potravy, jednak na problém dvojí identity člověka, který svým "já" patří do diametrálně odlišných světů. U jedince "postiženého" takovýmto osudem vzbuzuje kombinace skličující pocit vykořeněnosti, nejistoty a strachu, vyvolává závažnou krizi osobnosti. Román Stalinovy krávy je psán ve dvou časoprostorových liniích: hlavní hrdinkou první, retrospektivní linie, je Katarina, která poznává "svého Fina", vdává se za něj a stěhuje se do Finska; druhou linii příběhu zastupuje Anna - ač stejným dílem Finka jako Estonka, zdá se, že se ve Finsku vždy cítila jako cizinec a za svůj domov považuje právě druhou zemi. Anna otevřeně vypráví o své nemoci a nezaujatě popisuje mechanismy, které působí mezi ní a jejím "Pánem" - bulimií. Čtenáře šokuje syrovost, s jakou je tento problém předkládán.


Petra Dvořáková - Já jsem hlad
Zpověď mladé autorky, která líčí jednotlivé epizody svého života od útlého dětství a zároveň si klade otázku, kde vlastně začala její anorexie. Provázanost vidí ve složitých rodinných i mezilidských vztazích, ale i traumatech z dětství. Nejvíce se zabývá otázkou ženství. Hlad vidí jako tajemství, jež posiluje a pomáhá unést problémy. Kudy však z tohoto bludného kruhu? Závěrem doslov přední české odbornice MuDr. M. Navrátilové zabývající se zmíněnou problematikou. Bonus - ukázka z knihy


Jana Tomanová - Skrz krk
Autorce se mistrně podařilo vcítit se do postavy hlavní hrdinky, mladé dívky Anny, která se po ukončení vysoké školy snaží najít své místo v životě. Přesto, že je už dospělá, velice bolestně ji zasáhne rozchod rodičů a odjezd bratra do ciziny. Cítí se osamělá a stane se závislá na jídle. Autorka velice sugestivně popisuje její boj sama se sebou i pobyt v psychiatrické léčebně v pavilonu pro metabolické poruchy žen

Kingsley, Jo - Alice v zrcadle
Zajímavá knížka je varující autentickou výpovědí o úskalích a problémech, jež musela několik let překonávat matka dívky, která v pubertě onemocněla anorexií a boj s její chorobou zasáhl do života celé rodiny.
Kniha ve dvou částech, v samostatné výpovědi dívčiny matky a posléze i její dcery, líčí postupný nápor choroby, která se u dívky projevila v jedenácti letech nejprve jako obsesivně kompulzivní porucha, přerůstající za další tři roky v mentální anorexii. Ve své části matka líčí uplynulá léta a každodenní boj s nemocí, pocity beznaděje a strachu o život svého dítěte, ale zároveň vděčně vzpomíná na podporu lékařů a porozumění, které se jí i dceři dostalo od rodiny. V druhé části knihy je stejný příběh vylíčen Alicí, nyní devatenáctiletou dívkou, která velmi otevřeně a se snahou pomoci podobně postiženým popisuje své tehdejší pocity a psychické stavy, nesnadný a vyčerpávající zápas s nemocí a průběh léčení. Obě ženy se shodují na tom, že boj proti mentální anorexii je během na dlouhé trati, ale pokud najde pacientka v okolí a hlavně v rodině dostatečnou a důslednou podporu, je vítězství nad nemocí možné.

Brigitte Blobel - Moje krásná sestra
V dívčím románu se hrdinka Dana po zhubnutí sice stane středem pozornosti, ale dostane se do nemocnice s chorobou, kterou způsobí neuvážená dieta

Marliese Arold - Zcela bez tíže
Miriam má nadváhu, má problémy v tělocviku, stydí se za své velké poprsí a nechce se podobat mámě a babičce, které jsou také baculaté. Rozhodne se, že zhubne. Drží dietu, skoro nic nejí, pravidelně chodí běhat. Čím víc hubne, tím víc se jí zdá, že je tlustá a téměř hladoví. Když ji rodiče donutí něco sníst, jídlo vyzvrací. Přestává si rozumět s rodinou, nemá kamarády, před problémy se uzavírá do svého vysněného světa. Miriam si neuvědomuje, že je vážně nemocná.

Maria Hirse - Vím, jak chutná vzduch (nečetla jsem)
Upřímná výpověď dánské modelky Marii Hirse o období, kdy trpěla poruchami příjmu potravy. Maria získala jako dívka dvakrát titul Miss Dánska a byla úspěšnou modelkou, nejvyhledávanější v modelingové agentuře. V sedmnácti letech vážila 54 kilo a rozhodla se zhubnout. Nedržela speciální diety, ale začala radikálně omezovat příjem potravy, takže nejedla skoro nic. Začala rychle ztrácet váhu a situaci přestala zvládat, nedokázala už normálně jíst. Skončila v nemocnici na pokraji smrti s váhou 33 kg. Maria měla velké štěstí, když se nakonec vyléčila, a touto knihou chce předat svou zkušenost všem dívkám, které chtějí radikálně hubnout.

Martina Kopřivová - Zpověď modelky (nečetla jsem)
Otevřená zpověď mladé úspěšné ženy - modelky, který popisuje svoji cestu za kariérou téměř od dětství před složitou dobu dospívání až po dneška. Autorka, pro kterou tato cesta představovala i ohrožení života v podobě zkušenosti s mentální anorexií, dodává ke své knize: "Je to povinná četba pro - náctileté a jejich rodiče."
Petr Vomastek - Z deníku anorektika (nečetla jsem)
Autentický příběh mladého muže. Pro mnohé možná šokující právě tím, že autorem je skutečně muž, který si svým životním peklem prošel. Strávil i nějakou dobu v nemocnici při hospitalizaci, při léčbě anorexie. Kniha nejenom popisuje vlastní pocity, vlastní prožitky osoby nemocné touto tragickou chorobou, ale ukazuje i cesty, kterými se autor vydával na své cestě sebepoznání a vyléčení se /hospitalizace, pozitivní myšlení, filozofie, reiki, jóga, psaní deníku, gestalt terapie, hudba/. Kniha je doplněna básničkami i citacemi ze soukromých dopisů autora.

Gabina Weissová - Diagnóza F50
Diagnóza F50 souhrnně označuje poruchy příjmu potravy, kterými dnes trpí mnoho žen, a dokonce i dětí. Novinářka Gabina Weissová je jednou z nich: bez obalu vypráví o své anorektické a bulimické minulosti: o tom, jak do toho spadla, o tom, jak hladověla, o tom, jak do sebe cpala cokoli - od strouhanky až po syrové špagety, aby ze sebe vzápětí všechno zase dostala ven. Otevřeně píše o pobytu na psychiatrickém oddělení nemocnice, o lásce, pro kterou se vzchopila, a o dětech, které jí nakonec zachránily život.

Michaela Jendruchová - Už je to za mnou
Anorexie jako závažná porucha příjmu potravy je alarmujícím fenoménem dnešní doby, který si občas vybírá oběti na životě. Autorka knihy, novinářka Michala Jendruchová, se rozhodla předložit čtenářům svůj příběh po dvacetiletém a nakonec snad úspěšném boji s ní. Ve svých 30 letech vážila pouhých 32 kg a lékaři jí nedávali velkou šanci na přežití. Nakonec se jí s vypětím všech psychických sil podařilo "našeptávání" nemoci odolat a ze začarovaného kruhu vystoupit. V autentickém vyprávění nechává čtenáře nahlédnout do svých nejniternějších pocitů a situací, které ji přivedly až na hranici života a smrti, a líčí svou cestu k "normálnímu životu". Její osobní zpověď doplňují postřehy a názory její rodiny, přátel i lékařů. Rádi bychom, aby tato kniha přinesla nemocným naději, že i z jejich situace existuje cesta ven. Zároveň může pomoci rodinám a blízkým pochopit postižené, jejich chování a myšlení -- ukáže, čeho se raději vyvarovat při komunikaci s nimi, na co naopak upozornit, čeho si všímat a tím jim třeba nakonec zachránit život.

Emma Woolf - Jen jedno jablko denně
Emma se ve svých dvaatřiceti letech rozhodla čelit největší výzvě svého života: zvítězit nad svou závislostí na hladu, cvičení a sebekontrole a konečně porazit anorexii. Po desetiletém boji se rozhodla, že je na čase přestat hladovět a začít žít. Otevřeně píše o plíživém začátku nemoci, nejhorších obdobích i řadě malých úspěchů, o své touze po dítěti, ale také strachu z "normálního" života. Anorexii představuje jako nemoc, která více než tělesný vzhled a váhu postihuje duši nemocného i jeho blízkých. Knih s podobným tématem bylo napsáno i vydáno mnoho, ale tento příběh představuje anorexii z jiné stránky, než ji známe - že to není pouze nemoc dospívajících dívek toužících po postavě modelky a vyléčení z ní je mnohem těžší než přibrat pár kilogramů. Emma Woolfová je praneteř Virginie Woolfové. Studovala v Oxfordu, pracovala v nakladatelství a nyní je novinářkou a spisovatelkou na volné noze. Žije v Londýně a připravuje další knihu Ministry of Thin.

Diana Fey - Deník bulimičky
Diana si poprvé strčila prst do krku a zažila radost ze zvracení ve čtrnácti letech, po vánoční večeři. Zvracení jako řešení nespokojeností s postavou, stravovacími návyky se stalo pro dívku účinnou dietou i způsobem, jak se zbavovat problémů. Vnitřní hlasy - bulimička Mia a pedantské Ego - ji ponoukaly k činům, které Dianu stahovaly až na samotné dno. Díky nim přicházela o partnery, radost ze života. Bulimie stále více ničila její tělo i duši. Nakonec se jí podařilo nalézt přátele i nový přístup k životu. I když Mia se nevzdává a čas od času se stále hlásí ke slovu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 markéta markéta | 20. listopadu 2008 v 4:47 | Reagovat

Maria Hirse - Vím, jak chutná vzduch (nečetla jsem)- tady tuhle knížku už čtu po třetí je to napsané tak, že když to čtete tak se do děje vžijete a prostě to musíte dočíst až do konce :-D některé situace tam popisuje dost do podrobna a je to fakt mazeeec knížka....

2 jana jana | 3. června 2009 v 12:10 | Reagovat

neviete ci sa daju naist tieto knihy aj na nete ?

3 Barbora Barbora | E-mail | 9. srpna 2011 v 16:30 | Reagovat

Dobrý den, za pár měsíců mi vyjde fantasy kniha pro děti a mládež v jednom z českých nakladatelství. Chtěla bych oslovit především tuto cílovou skupinu, aby ohodnotili jednu z kapitol. V případě zájmu nabízím slevu na knihu. Ozvěte se, prosím, na barcech@gmail.com
Děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama