Filmy, dokumenty, pořady, seriály

10. srpna 2006 v 14:29 | Různé zdroje |  Literatura a pořady
Nip/Tuck//Plastická chirurgie s.r.o
Děj seriálu nás zavede do prostředí plastické chirurgie. Klientela doktorů McNamary a Troye se skládá hlavně z lidí psychicky nemocných, vnitřně nespokojených, perfekcionistů, duševně nevyrovnaných i sebevědomých, smetánky a dalších. Naoko je vše dobré, dokonalé...
Seriál se mmj. dotýká (ožehavých) témat jako neustálý hon za ideálem, pedofilie, sexuální zneužívání, promiskuita, neuspořádaný život, pocit prázdna.
Mnohdy sledujeme osudy jak hlavních hrdinů, tak i jejich pacientů.
Díl o sebenenávisti - díl 3, I.série - Nanette Babcock

Schlank bis in den Tod
Pod tlakem okolností se její touha zhubnout stává chorobnou posedlostí. A to ještě netuší, že může ztratit mnohem víc než jen přebytečná kila.
štíhlou linií životu nebezpečnou posedlostí. A přitom má snad všechno, co by si jen mohla přát: hodného muže, přátele, úspěchy v zaměstnání, které ji baví, a navíc skvěle vychází se šéfem. Stačí ale jediná profesionální chyba, když Tereza pro svou aukční síň zakoupí drahý šperk z pozůstalosti ruské carské rodiny, který se posléze ukáže jako falzifikát, k tomu se přidá bezdůvodná žárlivost na manžela - a Tereza sahá po "zaručeně účinných" prášcích na hubnutí, drastické dietě a mučení těla v posilovně. Velmi brzy se ovšem ukáže, že to bylo rozhodnutí více než nešťastné, k řešení jejích problémů rozhodně nepovede. Životem neuspokojená žena nastoupila cestu, z níž bude velmi těžký návrat...

For the Love of Nancy
Psychologický příběh natočený podle skutečné události je sondou do duše mladého děvčete - anorektičky.
Nancy odmaturovala a rozhodla se pokračovat ve studiích. Právě v tomto období se u ní začíná projevovat její posedlost vlastní váhou. Cvičí do úmoru a zkouší různé diety. Její rodiče tento problém ignorují, až k přelomovému okamžiku v době vánočních svátků, kdy vyjde najevo krutá pravda, že Nancy je anorektička. Rodiče se ji snaží donutit k léčbě, ale Nancy odmítá. Z tohoto bludného kruhu psychických problémů jí vysvobozuje až její vlastní otec...
Video

???ofic. název??? (Štíhlá až k smrti)
Chtěly mít postavu topmodelky a málem na to doplatily životem. Závažné problémy anorexie a bulimie v americkém dokumentu.
Když se podívám do zrcadla, vidím tlustou a zbytečnou holku, která je k ničemu," svěřuje se jedna z protagonistek alarmujícího dokumentárního snímku, čtrnáctiletá na kost vyhublá dívenka.
Bývalá modelka Kate zase vzpomíná, jak se jí ve škole posmívali pro její nadváhu. Když poté nastoupila cestu tvrdého odříkání jídla a stala se hvězdou přehlídek i módních časopisů, zjistila, že ji sice lidé obdivují, ale že život se jí zúžil do magického okénka osobní váhy. Po vyléčení se Kate k modelingu vrátila - nyní však předvádí tzv. nadměrné velikosti. Na půvabu jí to v žádném případě neubralo a je spokojená.
Problémů spojených s poruchami příjmu potravy je celá řada a mohou potkat prakticky každou dívku či mladou ženu. Ke zvláště ohroženým však patří baletky, modelky, herečky a samozřejmě dívenky v pubertě.
Velmi negativní roli hraje všude ve světě reklama, která předkládá jako ideál krásy právě extrémně štíhlé dívky, často anorektičky.
Dostat se ze začarovaného kruhu je velmi nesnadné.

Perfect body
Andie Burtonová je nadanou mladou gymnastkou, která chce konečně prorazit a dostat se na olympiádu. Sama proto osloví známého profesionálního trenéra Davida Blaira, který ji pozve trénovat do Seattlu. I přesto, že je to finančně velmi náročné, rodiče se rozhodnou svou dceru podpořit. Trénink v Seattlu je velmi náročný a tvrdý, trenér dokonce požaduje, aby shodila. Andie tak poznává i odvrácenou tvář vrcholového sportu. Podaří se jí naplnit svůj životní sen?

When friendship kills
Alexis přijíždí se svojí sestrou a maminkou po rozvodu rodičů do Seatlu z Chicaga. Nastupuje s obavami do nové školy a do nového volejbalového týmu. Její počáteční strach z toho, že v novém městě nenajde kamarády, velmi brzy rozptýlí milá Jennifer. Vzniká přátelství dvou dívek, na život a na smrt. Jennifer je výbornou hráčkou volejbalového týmu, Alexis také. Počátky problematických vztahů k jídlu se u Lexi projevují několika větami hned zpočátku filmového snímku - například otázka mamince "jsem tlustá, že?" nebo "mami, uhodneš kolik je v tom tuku? Představ si, že 7 gramů!", sestřina poznámka "to je tvůj již třetí kousek pizzy, jsi jak čuně", poznámka trenérky "vyskočila bys víc, kdybys trochu zhubla", vlastní zkoumání těla "mám tlusté boky i stehna" apod. Jednou se společně Lexi s Jennifer přejedí při odpolední svačině a Jennifer ukáže Lexi cestu, jak se nepohodlného jídla zbavit. Předvede jí svůj způsob - jídlo jednoduše vyzvrací! Tím je nastoupena cesta ke zkáze obou děvčat. Začíná dennodenní vážení, zkoumavé pohledy v zrcadle, běhání o sto šest. U Lexi se objevují první problémy - padají jí vlasy, ztrácí menstruaci, je popudlivá …. Při jednom ze zápasů kolabuje a odváží ji do nemocnice, kde podstupuje léčbu anorexie. Tím ale ještě nemá vyhráno, čeká ji další zápas, zápas v ní samotné, kdy musí zvítězit nad anorexii nadobro. Bohužel, v průběhu její léčby přítelkyně Jennifer umírá - v důsledku bulimie při automobilové nehodě nevydrží její srdce náhlý traumatický šok
Dying to Be Perfect: The Ellen Hart Pena Story
Nadějná běžkyně Ellen Hartová chce zvládnout vrcholový trénink, studium i zaměstnání. Jejím snem je dostat se na olympiádu a je ochotna udělat pro to cokoli. Trenér jí radí, aby trochu zhubla, aniž tuší, že se dotýká jejího problému - Ellen je totiž bulimička, ale zatím to úspěšně tají. Na jednom ze závodů se seznámí se starostou Denveru Federikem Peniou, který má o ni zájem. Ellen si dosud mužů nevšímala, sport jí byl nade vše, ale Federico ji přitahuje. Konečně se zúčastní olympiády, je dokonce favoritkou, ale skončí jedenáctá. Vyčítá si, že je to její vina a selhání, a to vše prohlubuje její bulimii. Pak si vezme Federika, který je jí velkou oporou, především se snaží podepřít její sebevědomí. Ellen se bojí ve svém zdravotním stavu otěhotnět, když pak konečně čeká dítě, bojí se zase, že ho může poškodit svým neustálým přejídáním a zvracením...

Kein Gramm zu viel
Velmi zajímavý snímek, mapující roční život 20leté Mony, která jako jedna ze 600 000 mladých Němek trpí mentální bulimií. Tato nemoc ji sužuje již pátým rokem.
Mona se rozhoduje za asistence televizního štábu podstoupit léčebný proces a s nemocí konečně skoncovat. Nastupuje na 6měsíční léčebný program v mnichovském centru ANAD Pathways, které poskytuje několik léčebných terapií právě nemocným poruchami příjmu potravy (psychoterapie, správné stravování, společné nakupování a vaření, zásady zdravé výživy pod vedením dietní sestry apod.). Z tohoto zařízení Mona ještě pokračuje v léčbě v léčebném středisku v Wollmarshöhe, nakonec si s pomocí Centra pro mládež nachází vlastní bydlení a zdá se, že je vše na dobré cestě

Hunger Point
Slovo tloušťka se v rodině Hunterových kvůli matce Marshe bralo jako něco strašného - jako rakovina. Ztloustnout bylo mnohem horší než přijít o zaměstnání nebo o ženicha, který by Vám utekl od oltáře. Marshina posedlost po dokonalosti má ale pro její dvě dcery zničující následky. Starší Frannii nutila matka držet dietu už od malička, ale po letech vyšlo najevo, že daleko větší problémy s jídlem má mladší Shelly. Touha nezklamat a být perfektní ji přivádí s depresemi až do nemocnice mezi anorektičky a bulimičky. Ačkoli lékaři tvrdí, že nemocniční léčba je úspěšná, její sestra Frannie vidí, že Shelly je čím dál víc vychrtlejší...

Chci být štíhlá
Dokument se zabývá mentální anorexií a mentální bulimií. Výpovědi postižených dívek a žen provází komentář lékařů. Natočeno ve spolupráci s psychiatrickou klinikou l. LF UK v Praze.

Thin
Zákusek jako noční můra
Polly sedí ve světlé místnosti u stolu. Detailní záběry ukazují její chvějící se ruce, strhaný obličej, neklidně těkající pohled. "Nedokážu to. Tohle je nad mé síly." Hlas má strachem tak stažený, že téměř šeptá. "Jsme s tebou! Podporujeme tě! Zvládneš to!" Ozývají se další ženské hlasy. Kamera sjede o něco níž. Před Polly leží na talířku miniaturní dortík. Polly je jednou z dívek léčících se na luxusní floridské klinice. Deset let trpí bulimií. Sníst zákusek je pro ni (stejně jako pro většinu jejích spolupacientek) naplněním nejhorší noční můry.
Tak vypadají první záběry dokumentárního debutu americké fotografky Lauren Greenfieldové natočeného během šesti měsíců na klinice pro léčbu poruch příjmu potravy (PPP). Film zařadilo kino Světozor do programu letošního festivalu Jeden svět. Mozaika sestavená ze záběrů z života kliniky, výpovědí nemocných, jejich psychologů, doktorů i nejbližších příbuzných přibližuje svět anorexie a bulimie se všemi jeho děsivými dopady. Režisérka se vyhýbá prvoplánovým závěrům, nezjednodušuje ani nenabízí vysvětlení této "nemoci z nadbytku".

Film se pohybuje na pomezí hraného příběhu a dokumentárního snímku. Poněkud suchopárné scény zobrazující pevně stanovený denní chod kliniky vyvažují záběry spontánně se bavících dívek v době volna. S úsměvem popisované záchvaty bulimie, pokusy o sebevraždu či týdny hladovění vyvolávají mrazení v zádech, ale i soucit. Díky otevřenosti a spontaneitě s jakou vystupují, si pacientky už po několika minutách získávají naše sympatie.
Dojem, že klientky už odněkud známe, v průběhu filmu sílí. Jejich snaha po dokonalosti, touha potěšit okolí, nevyrovnaný vztah k sobě samé i často skrývané komplexy nám nejednou připomínají nás samotné a hranice mezi "těmi nemocnými" a "námi zdravými" se náhle jeví jako překvapivě tenká. Z této perspektivy je i snazší porozumět problémům spojeným s příjmem potravy jako jedné z forem úniku z příliš náročného světa, kterým se cítíme ohrožováni.

Spolu se čtyřmi hrdinkami prožíváme jejich částečná vítězství i selhání, která se opakují v téměř pravidelných intervalech. Kilo nahoru, kilo dolů. Scény ranního vážení nejlépe dokumentují rozporuplné pocity dívek. Při pohledu na každodenní mučivou úzkost a strach z každého sousta navíc, na křečovitou snahu dosáhnout vysněného ideálu štíhlosti, lépe chápeme slova pětadvacetileté bývalé zdravotní sestry, nyní klientky centra, Sally: "42 kilo, sakra! O půl kila víc než včera. Chci být zdravá, ale nechci přibrat."

Čas pro rodinu - díl Hlad jako volba
Z reklam a časopisů nemilosrdně útočí ideál ženské krásy - vychrtlost, striktní řeč čísel 90-60-90. I ve zdánlivě fungujících rodinách někdy rodiče nevnímají skutečné potřeby svých dětí, které pak nedokáží věřit svým pocitům. Ideál krásy, poruchy rodinného systému, negativní sebehodnocení - bludný kruh vedoucí v dospívání k nebezpečné diagnóze mentální anorexie.

Curriculum vitae - díl Babájamama
Příběh dramatického trojúhelníku babičky, maminky a malého Edíška, do jejichž života zasáhla mentální anorexie Nelze vystihnout v několika větách všechny tóny i půltóny, které zaznívají v příběhu dramatického trojúhelníku matky - novinářky, bývalé kameramanky Aleny Krtilové - dcery Kamily a jejího syna Edíška...

Na počátku všeho byl nedostatek komunikace mezi matkou a dcerou, pocit osamělosti tehdy ještě mladé Kamily, emigrace otce, náročná profese matky... Tehdy si začala Kamila šetřit na "blízkou duši", na pejska. Odkládala peníze, které jí máma dávala na potraviny a jednoho dne zjistila, že vlastně jíst vůbec nemusí. Ve dvanácti letech tak onemocněla mentální anorexií. Ačkoliv se Alena snažila své dceři pomoci, ani opakované pobyty na psychiatrii nic neřešily. Nemoc změnila svou tvář: z mentální anorexie se stala bulímie. Drama dvou žen dostalo novou podobu ve chvíli, kdy se Kamila vdala a otěhotněla. S manželem se rozešla ještě v průběhu těhotenství. Krátce po porodu se ukázalo, že není schopná zodpovědně pečovat o vlastní dítě... Malý Edíšek byl umístěn do kojeneckého ústavu. Ačkoliv byla Alena tou dobou na vrcholu své kariéry, vzdala se místa šéfredaktorky a zvolila "cestu" babičky, která pro svého vnuka obětuje všechno. O tom, že to však nebylo a není zdaleka tak jednoduché, vypráví náš příběh

Diagnóza - díl Mentální anorexie a bulimie
Dokument o mentální anorexii s MUdr. Hanou Papežovou.
Video nebo Video (alternativní odkaz)

13. komnata Pavly Sudové
V dubnu 2004 se tato modelka stala Miss sympatie ČR. O půl roku později téměř zemřela na mentální anorexii. Vážila pouhých 34 kg.
Video

Bleděmodrý svět - díl Pocit viny
Začíná to nenápadně. Večerní a noční výpravy do ledničky, kdy člověk sní, na co přijde. Pak přichází nepříjemný pocit přesycení a současně výčitky svědomí. Není složité přivodit si zvracení a pocit viny z přejídání je pryč. Další výlety do lednice jsou snazší s vědomím, že "to přece vyhodím" když budu chtít. Ale fakt, že tento problém přechází v závažnou psychickou chorobu, si připustí málokdo... A pokud se tak stane, tak bývá pozdě. Tělo takto postiženého člověka přestává normálně fungovat. Dvacetiletý Petr proto leží na jednotce intenzivní péče a jeho stav je vážný. Diagnózy bulímie a anorexie jsou spojené nádoby. Že mohou život značně zkomplikovat, o tom hovoří paní Jana. Neuvěřitelných 12 let života s pocitem viny a skrývaného problému popsala v knize Deník bulimičky. Tím se ze svého problému nejen "vypsala", ale poskytla cenné a velmi zajímavé informace dalším, kteří se s podobným problémem mohou setkat.

13. komnata Lenky Kořínkové
Lenka Holas Kořínková je stále vnímána především jako "holka z porcelánu" podle známého českého filmu. V povědomí diváků je i její emigrace, porevoluční návrat, úspěšné knihy o "dietě" (S.P.L.K), její výstřední oblékání a také její fotografie z příkopu, které zhruba před rokem obletěly republiku na titulních stranách bulváru. Méně se ví o tom, že její zájem o téma stravování souvisí tím, že od mládí trpěla poruchou příjmu potravy, mentální bulimií.
Kým je Lenka Holas Kořínková dnes?
Na to se jí ptala redaktorka Šárka Horáková. Je stále herečkou? Je štíhlá nebo při těle? Našla si seriozního partnera? Bývá opilá nebo střízlivá? Nechystá se znovu do "blázince"? Jaké má plány do budoucna, a kterou z profesí právě teď preferuje?
Lenka se dokázala zbavit poruchy ve vnímání vlastního těla, která vyústila v bulimii. Je štíhlá a vypadá na třicet. Hrát by chtěla jen tehdy, pokud by dostala kvalitní filmovou roli. Partnera si hledá srdcem, což ostatně dělá při hledání čehokoliv. Stále se jí líbí mladší muži. Bývá opilá i střízlivá. Podle nálady. Učí angličtinu, na což má samozřejmě vlastní metodu a? zpívá. Obléká se stále podle svého a nechystá se v nejmenším slevit ve svobodě myšlení, konání i projevu, kterou si přísahala, když jí umíral bratr.
To, co většina z nás skrývá ve třinácté komnatě, Lenka Holas Kořínková netají. Je možné, že by v té její třinácté komnatě byl prostý nesoulad s většinovou společností? Nebo nemá schopnost udržet se na vrcholu slávy, když k němu dorazí? Nebo to nechce a má i pro slávu vlastní pravidla?
Odpověď na všechny položené otázky najdeme ve 13. komnatě Lenky Holas Kořínkové.
Video

Tlustý prase
Jedna z nejúspěšnějších inscenací Jihočeského divadla, která také získala cenu studentské poroty na Festivalu smíchu v Pardubicích. Napsal ji současný americký dramatik a filmový režisér Neil LaBute. Jejím hlavním nehrdinským hrdinou je mladý muž, který se zamiluje do tlusté holky, ale jen velmi obtížně je schopen odolávat tlaku okolí, které se mu snaží vysvětlit, že to není nic pro něho. A přitom mu samozřejmě i závidí. Výborně napsaná komedie o podstatných věcech, s nimiž se denně setkáváme. Česká premiéra se konala 27. října 2006 a od té doby se inscenace stále hraje za mimořádného zájmu diváků.

Ženy pro měny
Celovečerní film "Ženy pro měny" režisérky Eriky Hníkové je tragikomický příběh o obyčejných ženách, které se nechávají ovlivňovat současným ideálem ženské krásy a chtějí se mu co nejvíce přiblížit. A je to také film o lidech, kteří tento ideál vytvářejí a o spoustě peněz, které se díky síle kultu krásy denně utrácejí. Paní Eva vloží své tělo do rukou plastického chirurga a nechá si zvětšit prsa tak, jak po tom celý život toužila. Paní Magda zkouší všechny možné i nemožné prostředky na hubnutí. Slečna Karolína používá tu nejnovější kosmetiku a kupuje si oblečení podle poslední módy. Dívka Zuzana přichází na soutěž Topmodelka nového tisíciletí a chce uspět ...

Experiment
díl XXL
Regina Uharčeková je velmi štíhlá. Ve svém volném čase hodně sportuje a o svou linii se skutečně bát nemusí. O obézních lidech si myslí své - měli by méně jíst a více se hýbat. Lehko se to řekne, že?

Ve čtvrtém dílu pořadu Experiment si proto Regina vyzkouší, jaké je to žít s mnoha kilogramy navíc. Pomocí speciálního převleku, který zapůjčila farmaceutická firma zabývající se obezitou, bude Regina dva dny vypadat jako obézní a bude vláčet o 30 kg tělesné váhy navíc. Za pomocí svého poradce Tomáše Černého, který trpí odmalička velkou nadváhou, se naučí zvládat situace, se kterými se každodenně obézní lidé setkávají. Skrytá kamera bude sledovat pohledy lidí na ulici, v restauraci i v tělocvičně. Regina se nedostane do přeplněné tramvaje ani do malého výtahu. Vyzkouší si, jaké je to sportovat, když táhnete tak velikou zátěž. Jak se Regina vypořádá se změněnou identitou? Změní nejen proporce, ale i styl oblékání, neboť na svou novou velikost už nic pořádného nesežene. Dozvíme se také, co na její nové tělo řekne její přítel. Bude mu Regina stále připadat přitažlivá? V pořadu zazní informace a rady pro lidi bojující s přebytečnými kily.

Co o experimentu řekla Regina: "Cítila jsem se dost unaveně. Byla jsem vyčerpaná. Obtěžovalo mě to. Nebyla jsem s touhle váhou schopná zvládat své povinnosti a všechno na co jsem zvyklá. Zkusila jsem to proto, abych zjistila jaké to je. Pro ten pocit. A abych se přesvědčila, že se s tím dá něco dělat. V určitých chvílích jsem si ale myslela, že to bude horší. Čekala jsem negativnější reakce lidí třeba v tramvaji. Myslím, že to je hodně o psychice. A o úsměvu, který jsem já neztratila".

Jste to, co jíte
V tomto pořadu TV Prima doktorka Kateřina Cajthamlová radí adeptům jak shodit nadbytečná kila. Diváci budou sledovat, zda se jim to podařilo, či nikoliv. Dozvíme se také recepty na zdravou výživu, správný životní styl apod.
Nahá jsi krásná
Nová show TV Prima (nejen) pro něžné pohlaví má za úkol dodat ženám větší chuť do života a přesvědčit je, aby se měly raději a vnímaly se jako inteligentní a krásné. S moderátorem a špičkovým kadeřníkem v jedné osobě - Liborem Šulou.

Anorexia Mentalis
Pôvodná televízna inscenácia. Nedokončený príbeh jedného poznania. Televízny film o chorobe tela, ktorá môže priniesť i chorobu duše. Na príbehu mladučkej Nade sa tvorcovia snažili zobraziť krehké pradivo vzťahov, ktoré môžu človeku pomôcť dostať sa zo zovretia choroby. Film nemá ambíciu byť analytickou informáciou o diagnóze. Chce byť apelom, aby si ľudia uvedomili, že choroby tela môžu privolať i smútok duše, stratu istoty.

Dana: The 8 Year Old Anorexic
Příběh osmileté dívky, která trpí stravovací poruchou.
Video: Video

Pološero
12.díl
Mentální anorexie je závažná nemoc, která se plíživě usadila v naší společnosti. Postihuje především dívky a ženy, ale přibývají i muži anorektici. Udává se, že touto nemocí trpí 3 procenta populace, ale tento údaj je zkreslený, protože zahrnuje jen lékařský evidované pacienty. Šedesát procent mladých žen se obává nadváhy, k čemuž přispívají reklamní symboly krásy, které nabízejí štíhlost jako jedinou možnost uplatnění v životě. Někdy je těžké určit, kde končí dieta a kde začíná problém zvaný anorexie. Zaváhání v této oblasti může mít ale fatální důsledky. Hlad se stane smyslem života. Psychika postižených je jako rozjetý vlak, jehož cesta v mnoha případech končí celkovou devastací až smrtí.

Sharing the Secret
Dospívání je někdy složitá záležitost a čtrnáctiletá Beth, žijící po rozvodu rodičů se svou matkou, o tom ví své. Kvůli neustálému tlaku okolí vzrůstá již tak přehnaná snaha o docílení dokonalosti, o splnění očekávání, která do ní vkládají rodina a učitelé. Cesta na vytoužené výsluní však ne vždy bývá jednoduchá a ne vždy bývá zvolena správně. Dokáže si Beth včas uvědomit, kde se stala chyba a sejít ze šikmé plochy dřív, než bude pozdě?

Hollyaoks
Britský seriál, který se vysílá už od roku 1995. Skládá se z příběhů, které jsou většinou na sebe různě propojené.
Hannah Ashworth se v patnácti letech přistěhovává se svou rodinou do Hollyoaks. Je to zpočátku bezstarostné a velmi veselé děvče. Má své dvě nejlepší kamarádky Sarah a Nancy. Začíná se jí rýsovat vztah s velmi plachým Johnem Paulem. S pomocí svých přátel s ním začíná chodit, ale nedlouho poté, co se spolu poprvé vyspí, se s ní John rozchází s tím, že se mu moc líbí její kamarádka Sarah. Ve skutečnosti přitom bojuje se svou homosexualitou k příteli Sarah, svému nejlepšímu kamarádovi Craigovi. Vánoce a Silvestra tráví Hannah osamoceně a právě na Silvestra se začíná z frustrace přejídat. I když s ní po vánočních svátkách začíná John Paul znovu chodit, je jejich vztah nadále komplikovaný a Hannah bojuje s bulimií. Na jednom večírku Johna přistihne, jak se v opilosti líbá s Craigem, a i když se snaží vztah zachránit, John Paul se s ní rozchází se slovy, že je gay, a nedlouho po té začíná chodit s klukem. Pro Hannah je to velmi těžké období, ale to nejtěžší ji ještě čeká. V bezmocném období, kdy přestává svou bulimii naprosto zvládat, poznává modelku Melissu, která jí nabízí pomoct. Tak začínají děvčata společně hladovět.

301, 302
Příběh se odehrává v jednom nájemním domu, kde žijí dvě jihokorejské ženy. Ty jsou sousedky a každá z nich má úplně jiný přístup k životu. Jedna se oddává jídlu, sexu a utrácí spoustu peněz, kdežto ta druhá si vybrala životem, jež má přísný řád.

The Best Little Girl in the World
Sedmnáctiletá Casey Powellová je plachá nejistá dospívající dívka. Její rodiče, Frank a Joanne, věnují všechnu svou pozornost Gail, její devatenáctileté sestře, která právě zjistila, že je těhotná s někým, kdo ale o manželství a rodinu nemá zájem. Frank je naštvaný, Joanne se zajímá jen o Gail a tak nějak zapomenou trávit čas s Casey. Mají totiž za to, že je to ctnostná dívka, která nedělá žádné problémy. Casey se cítí ignorovaná, chce vypadat jako ty krásné dívky z časopisů a tak začne držet dietu a cvičit.

An Anorexic's Tale: The Brief Life of Catherine
Catherine Dunbar je dospívající dívka, která zemřela po sedmiletém boji s mentální anorexií.

The Karen Carpenter Story
Film vypráví o náhlém vzestupu a pádu slavné zpěvačky a dokumentuje její boj s anorexií a bulimií.

??? orig.název (Můžeš se dívat, ale ne dotýkat)
"Dokonalý" vyretušovaný svět

Kate's Secret
Kate, žena v domácnosti, která trpí poruchou příjmu potravy bulimie. Navenek štíhlá, atraktivní Kate s dokonalým životem. Nicméně se tajně oddává nezdravým potravinám a pak zvrací. Jakákoliv stresující situace ji znovu může vtáhnout do tohoto kolotoče. Jednou odpoledne, slabá z nedostatku jídla a přehnaného cvičení, havaruje a málem tím zabije sebe a svou dceru Becky.

Perfect Illusions
Dokumentární film sleduje zkušenosti ze čtyř rodin, jejichž životy byly nezvratně pozměněny poruchami příjmu potravy. Vystoupí i Marya Hornbacher, autorka knihy "Wasted".

Sedm hladových
Lidé mohou být na ledasčems závislí, třeba na vysoce kalorickém jídle. Jenže boj s nadváhou i přejídáním často bývá marný, takže nešťastníkům nezbude nic jiného než hubnout pod vedením odborníků - a ani jim nevadí, že poměry v příslušném sanatoriu jsou značně despotické a ponižující. I když by se při hodně dobré vůli nechaly vypozorovat určité metaforické prvky, nahořklá komedie, vyžívající se v naivistické stylizaci, nechce být nakonec ničím jiným než zábavným počinem.
Skins
Tínedžerská dráma, v ktorej nechýba humor. Seriál sleduje skupinu tínedžerov, vyrastajúcich v anglickom Bristole. Tony Stone (Nicholas Hoult) je populárny ale manipulatívny chlapec, ktorý ochraňuje svoju sestru Effy (Kaya Scodelario). Jeho najlepší kamarát Sid (Mike Bailey) nemá odvahu sa Tonymu postaviť a povedať mu, že miluje Tonyho priateľku Michelle (April Pearson). Príbeh o mladistvých, ľudských vzťahoch, drogových problémoch...PPP zde "tastupuje" anorektička Cassie.

13. komnata Simony Chytrové
Herečka a bývalá mistryně republiky ve sportovní gymnastice bojovala s mentální anorexií

Šárka Ullrichová

Beauty mark
Jak známo, ideál krásy je značně relativní termín, proměňující se časy, místy, kulturami. Rubensovské kypré krásky by dnes uspěly nejspíš u afrických mužů. Dnes panuje kult štíhlosti až vyzáblosti. Dnes je třeba se k úspěchu prohladovět - alespoň většinou.
Dnešní dokument natočila žena, která si sama prošla peklem závislosti na hubnutí. Bývalá běžkyně neměla zrovna nejšťastnější dětství a snažila se zavděčit despotickému otci alespoň na poli sportovním. Na sebe samu úplně zapomněla. K tvrdým tréninkům patřila i "sebekázeň" v jídle. Šílené životní tempo ji nakonec málem stálo život.

The Incredible Shrinking Woman
Poté, co radikálně zhubla 190 kilo, musí se čtyřicetiletá Connie během nesmírně náročných a bolestivých operací zbavit přebytečné kůže na těle...

Minulých čtyřicet let bylo pro Connie Jacksonovou z Nashvillu peklem. Už jako malá holčička začala hodně jíst, protože doma mělo každé jídlo alespoň čtyři chody a ona jedla velmi ráda. V sedmi letech začala předčasně menstruovat a to ji silně poznamenalo. V patnácti vážila přes 100 kilo, ve dvaceti 140 kilo. Na těch se její váha ustálila. Jenže pak přišel zvrat - v jejích 31 letech jí zemřel otec a ona se oddala přejídání, které jí dovedlo téměř k smrti. Vymizela jí ovulace a kvůli vnitřnímu krvácení musela na operaci, po které už nemohla mít děti.
Když na váze v nemocnici zjistila, že váží 265 kilo, rozhodla se pro radikální řešení - podstoupila odstranění téměř celého žaludku a části střev, což jí navždy znemožnilo sníst větší množství potravy.

Zhubla až na 95 kilo, na těle jí ale zůstalo množství rosolovité kůže, kvůli které se stále necítila dobře. Stále se cítila jako tlustá. Proto se rozhodla podstoupit tři nebezpečné a velice bolestivé operace, během nichž jí měl plastický chirurg Timothy Katzen odoperovat celkem devět kilo kůže a tělo upravit tak, aby vypadalo pokud možno normálně. Na operaci do Los Angeles doprovázela Connie její sestřenice Denise, protože matka Fay už byla stará a se sestrou Marshou si nerozuměla. První mnohahodinovou operaci provedl chirurg v oblasti kolem pasu a odebral Connie 6 kilogramů kůže. Pooperační bolesti byly veliké, Connie se ale navíc dozvěděla, že její sestra zahynula při dopravní nehodě. Čtyři dny po zákroku se tedy vydala domů na její pohřeb. Po Marshe zůstal tříletý nemanželský syn Collin, kterého Connie adoptovala

Před půlnocí

Lehká jako dech
Třináctiletá Maruška není žádná koule, ale pár kilogramů navíc se na jejím těle najde. A protože na fotografiích sleduje samé krásné modelky a v nejrůznějších tv soutěžích vidí, jak jsou všechny dokonalé, a slyší, že svět potřebuje jen úspěšné a hezké lidi, je komplex na světě. Navíc přichází ve věku, kdy se jí samotné začínají líbit kluci jinak než svými vědomostmi. Je tedy rozhodnuto - musí se stát další misskou z časopisu. Ostatně, má k tomu výtečný vzor - svoji nejlepší kamarádku. Co na tom, že tato již stoupá po strmých schodech těžké anorexie a její další kamarádka je s touto diagnózou již hospitalizována... Marušku čeká první kolo: bulimie.

In focus
Pozn: U nás vedeno jako Dobrodružství vědy a techniky
díl: "Poruchy stravování. Jak se bojuje s bulimií" a "Ani gram tuku".

Big Business
Spojené státy mají velký problém s nadváhou. Počet obézních lidí v USA se v posledních dvou dekádách ztrojnásobil a s kilogramy navíc v současnosti bojuje čtvrtina dospělých Američanů. Ale zatímco lékaři bijí na poplach, někteří lidé dokážou na lidské obezitě vydělávat opravdu velké peníze. Podíváme se do restaurace, kde nám spoře oděné sestřičky nabídnou opravdu obří hamburger. Navštívíme školu, která se specializuje na studium obézních teenagerů, a konečně vyzkoušíme širokou řadu do velikosti XXXL upravených výrobků, od nadměrných rakví až po speciálně vyztužené toalety.

My friend Ana

Thin club
O pro ana komunitě na internetu

Dying to dance
Film o tanečnici.

Maledimiele
14letá Sára je dcerou bohatých, ale rací zaneprázdněných rodičů. Je posedlá svou váhou. Je ochotna udělat cokoliv, aby byla štíhejší. Zmítá se mezi anorexií a bulimí. Přátelé si toho všimnou...

Máte slovo - Zákeřná mentální anorexie a bulimie
Pozvání do studia přijali: MUDr. Miroslava Navrátilová - Poradna pro poruchy metabolismu a výživy, MUDr. Taťjana Horká - psychiatrička, Karolína Bosáková - ředitelka modelingové agentury, Jakub Ludvík - fotograf, Petra Dvořáková - pacientka s mentální anorexií.

Hyde park s Hanou Papežovou

Záhady duše - PPP 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | 5. září 2007 v 10:57 | Reagovat

Pár filmečků z této stránky je možné zkouknout na youtube.com. Kromě dokumentu "Hubená" jsou to:

Z lásky k Nancy - do vyhledávače youtube dát "For the love of Nancy";

Perfektní tělo - "Perfect body"; Když přátelství zabíjí - "A secret between friends". Všechny filmy i dokument jsou v angličtině a jsou rozdělené do cca 10 částí.

2 lucka lucka | 16. února 2008 v 19:31 | Reagovat

škoda že nejsem tak zdatnej angličtinář..:-(  U filmu Pro lásku k Nancy bych ráda věděla jak jí otec pomohl. a co dělali u toho soudu..?

3 Sarka H. Sarka H. | E-mail | 2. září 2008 v 15:49 | Reagovat

Pro lekarsky vyzkum hledam divky, k nafoceni image - uzitkovych fotografii k problematice anorexie u divek, pouziti v lekarskych casopisech.Chcete-li se podilet na tomto projektu prosim kontaktujte mne na mailu casting.sarka@email.cz dekuji

4 shitmísek=) shitmísek=) | 18. ledna 2009 v 18:32 | Reagovat

Když přátelství zabíjí... Jen doporučuju...

5 Tope Tope | 21. prosince 2010 v 18:21 | Reagovat

Film Perfektní tělo/Perfect Body 1997 je možno stáhnout v angličtině na http://www.uloz.to/7051013/perfektni-telo-perfect-body-1997-en-avi (je stažen z YouTube)

6 Petr Petr | 22. prosince 2010 v 13:50 | Reagovat
7 Tope Tope | 6. října 2011 v 17:17 | Reagovat

Prohlášení nezávislosti na posedlosti hmotností

Prohlašuji že od dnešního dne budu žít podle následujících zásad. Tímto aktem se stávám volným a nezávislým na tlacích a omezeních daných posedlostí vlastní hmotností.

- Přijmu své tělo takové, jaké je, s jeho přirozeným tvarem a velokostí.

- Budu oslavovat vše, co pro mě mé skvělé tělo každý den dělá.

- Budu se svým tělem zacházet s úctou, dopřeji mu dostatek odpočinku a budu mu poskytovat pestrou stravu, budu přiměřeně cvičit a naslouchat jeho potřebám.

- Odolám tlakům společnosti hodnotit sebe sama a jiné lidi podle tělesných charakteristik, jakými jsou hmotnost, tvar a velikost těla. Budu si ostatních vážit kvůli jejich charakteru a dopadu jejich činů.

- Nebudu svému tělu odepírat hodnotné živiny při dietách ani používat přípravky k redukci hmotnosti.

- Nebudu rozlišovat potraviny na „„„„””“„dobré“ a „špatné“. Nebudu mít pocit viny nebo hanby při konzumaci některých potravin. Místo toho budu své tělo vyživovat vyváženou stravou a budu naslouchat jeho potřebám.

- Potravu nebudu používat na překrytí svých emočních potřeb.

- Nebudu se vyhýbat aktivitám, které mě baví (např. plavání, tanec, radost z jídla), jen proto, že jsem v rozpacích z toho, jak mé tělo vypadá nebo co si o mě kdo myslí. Vezmu na vědomí, že mám právo radovat se z každé aktivity bez ohledu na tvar a velikost svého těla.

- Vím, že mé přednosti a má identita pocházejí zevnitř mě samé.

Zdroj: National Eating Disorders Associations

8 Adam Novotný Adam Novotný | E-mail | 25. června 2013 v 21:27 | Reagovat

Dobrý den, všiml jsem si na CSFD že jste shlédla dokument Nebe, Peklo z roku 2009.
http://www.csfd.cz/film/276929-nebe-peklo/
Zoufale hledám možnost dostat se k tomuto skvělému dokumentu.

Nemáte prosím DVD, či jiný formát, případně tip, kde ho sehnat ?

děkuji za ochotu,

s pozdravem

Novotný Adam

9 zuzana zuzana | E-mail | 13. října 2014 v 15:29 | Reagovat

zdravim, mozno mi pomozete najst jeden film, je to odievcati, mlada baletka, ktora mala na pozemku vlastne baletne studio kde cvicila...cely film si nespominam, ale jedna dolezita scena, je, kde pride do lekarne a chce vahu, ktora vazi velmi presne, predavacka jej ju nechce predat a dievca povie ze to je pre mamu, tak jej ju predaju. a tam niekde zacina jej anorexia. myslim ze nakonci umrie, ale to si nie som ista. je to film z 90. tych rokov. dakujem za vsetku pomoc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama