Gianni a Donatella Versace

12. ledna 2007 v 11:11 | Různé zdroje |  Módní průmysl
02.10.1946 / 15.07.1997
Reggio Calabria, Itálie / Miami, USA
"Krása je smyslný princip a byla to právě moje smyslnost, která mi v životě pomáhala víc než rozum,"
Máloco evokuje v módním světě luxus tak, jako šaty od Versaceho. Italský génius módy byl známý svou snahou provokovat, jeho modely zdůrazňovaly lidskou sexualitu natolik, že konzervativněji zaměření lidé je mohli považovat za vulgární. Přesto však vytvořil jeden z nejznámějších módních domů současnosti.

Gianni Versace se narodil 2. prosince 1946 v italském Reggio Calabria. K módě měl vztah již odmalička, jeho matka Francesca vlastnila módní ateliér šijící šaty pro bohatou klientelu a mladý Gianni se zde učil navrhovat své první modely a pomáhal matce vylepšovat ty její.
Navzdory své lásce k módě však Versace odešel studovat architekturu a k návrhářství se vrátil až v pětadvaceti letech, kdy zamířil do módní Mekky, Milána. Zpočátku však musel pracovat pro velké módní domy, jako Genny, Callaghan či později Comlice, a sbírat zkušenosti.
V roce 1978 však již Versace otevřel svůj první vlastní butik v milánské Villa della Spiga. Zpočátku prodával vedle svých modelů též modely ostatních značek, brzy se však jeho šaty začaly prodávat výrazně lépe než ostatní.

Gianniho modely byly odvážné, navíc byl schopen kombinovat doslova vše se vším. Velice rád měl barevnost až křiklavost, a tak z jeho rukou vyšla například žlutá saka či kolekce potištěná obaly slavného módního časopisu Vogue. V roce 1982 vydal kolekci s šaty, které měly kovový lesk a ty se okamžitě staly hitem. Versace se však neomezoval pouze na oblečení, vytvářel i bytové doplňky, porcelán či příbory.
V roce 1985 Gianni koupil značku Intacto, které vtiskl podobný styl jako vlastní značce, avšak byla zaměřena na mladší publikum. V té době již bylo jméno Versace známé po celém světě a obchody v nových městech vyrůstaly jako houby po dešti. Modely od Versaceho oblékaly takové celebrity jako Madonna, Michael Jackson, Elton John či princezna Diana.
Versace byl poté najat jako hlavní designér pro populární americký televizní seriál Miami Vice, což vedlo k tomu, že se z Itálie stěhoval na Floridu. Rozpuk jeho společnosti však opuštění Milána negativně neovlivnilo, spíše naopak. V roce 1996 obrat značky Versace poprvé přesáhl jednu miliardu dolarů.

Balet, opera i rock
Na tomto místě je nutno uvést, že navrhoval kostýmy pro opery uváděné v La Scale, ale také pro balety. Říkalo se, že i z modelu dokázal udělat drama. Zároveň si podmaňoval slavné herce i hvězdy popu a rocku. A že jich byla pěkná řada - Sylvester Stallone, Elton John, Tina Turner, Prince, Madonna, George Michael, Liza Minnelli, Bruce Springsteen, Elizabeth Taylor, Sharon Stone, Michael Jackson…

"Miluji muziku, ale také vzruch a napětí," prohlašoval Versace, který měl rád život. "Proto se snažím vytvářet rozpustilou a hravou módu plnou kombinací, barev a života. Největší vliv má na mě zřejmě ulice a pak mládí. Dnešní mladí lidé mě skutečně fascinují, protože jsou lepší než my. Jsou odvážnější a nemají v sobě zábrany. Proto jsem se do toho pustil, proto tedy ta jasně žlutá či modrá dámská saka, švestkově modré pánské obleky a proto ty hedvábné košile s pestrými motivy zvířat a divokých květů. Často mne ale také oslovují operní hvězdy, dirigenti, impresáriové nebo výtvarníci… Je to velice příjemné, když vím, kolik lidí má ve mně důvěru. Ostatně, je mnohem lepší být obklopen lidmi než být sám."

Typicky renesanční rodina?
Nejraději Versace odpočíval ve svém rozlehlém sídle na břehu velkého jezera Como v Itálii. Nejen tam, ale i ve svých vilách v Miláně či v Miami se obklopil přepychoem a bohatým výběrem uměleckých děl, ať už šlo o obrazy, sochy či bronzy…
Zamiloval si antickou kulturu, ale stejně jak Picasa, Renoira, Chagala stejně jako Warhola. Hodně času trávil ve svých domech sám nebo jen výhradně se svými blízkými. Rozhovory tam zásadně neposkytoval. Snažil se uchránit alespoň kousek svého soukromí. "Jsme typicky italská renesanční rodina," smál se Versace. "Fungujeme podobně jako řemeslníci, kteří pracovali také dohromady. Opravdu, na rodinu nedám dopustit. Můj bratr Santo, sestra Donatella, její muž Paul Beck a Antonio, ti všichni mi dodávají patřičnou sebejistotu, postrkávají mě dopředu…"

I když byl Versace sám "čtyřprocentní" muž a vlastního potomstva se nikdy nedočkal, miloval děti svých sourozenců a přátel - a ony zase jeho. Dokázal si s nimi kouzelně hrát a také je prý hýčkal a rozmazloval. Byl to milý a laskavý člověk. Nesnášel jen bodyguardy, protože miloval volnost.
"Rád chodím jen tak do restaurací a kaváren," nechal se slyšet před časem, " kde jen tak popíjím kávu, pročítám noviny a pozoruji cvrkot okolo. To je ta moje inspirace…"

Když mu lékaři našli v pětačtyřiceti letech v oblasti levého ucha malý nádor, prodělal operaci včetně chemoterapie. "Bylo to hrozné období," vzpomínal posléze vyléčený Versace, "ale hodně mi tehdy pomohli nejen lékaři, ale i rodina. Nemít ji, tak nevím, jak bych to všechno psychicky zvládl."
15. červenec 1997 se stal pro Versaceho osudným dnem. Vracel se z obvyklé procházky po pobřeží oceánu, když byl několika ranami zastřelen před svou luxusní vilou Casa Casuarina. Podle vyšetřování policie se stal náhodnou obětí sériového vraha Andrea Cunanana, který krátce po vraždě spáchal sám sebevraždu.
Přes ztrátu své hlavní kreativní duše žije značka Versace dál. Do čela společnosti se postavil Gianniho bratr Santo, hlavní designérské křeslo obsadila sestra Donattela. Jméno módního domu Versace tak stále září ve světě luxusu.

Donatella Versace
Od vraždy italského návrháře Gianni Versace, která se stala v červenci 1997, značka Versace dokazuje svou noblesu, vitalitu díky nespornému talentu a schopnosti, kterou oplývá jeho sestra Donatella. Ta se narodila roku 1955 v Regio Calabria, na jihu Itálie, osm let poté co se narodil její bratr Gianni. Studovala na univerzitě ve Florencii a pomáhala svému bratrovi při práci. Kontrolovala reklamní kampaně a v roce 1993 vytvořila dětskou linii Young Versace.

Po smrti svého bratra se stala výkonnou ředitelkou společnosti Versace, šéfdesignérkou a víceprezidentkou. Se svým manželem, americkým modelem Paulem Beckem, má dvě děti, dceru Allegru a syna Daniela.

Zajímavostí značky Versace je jistě fakt, že její novou tváří se stala známá a krásná herečka Demi Moore, která tak vystřídala popovou hvězdu Madonnu.
Modely od Versace zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jiří Štrouf Jiří Štrouf | 9. června 2008 v 20:36 | Reagovat

???co sem chcete komentovat?:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama