Test Gothaje

26. listopadu 2014 v 10:50 | svet-potravin.cz |  Potraviny, nápoje, strava
Název sice pochází ze jména německého města Gotha, ale pověstnou německou preciznost, kvalitu a chuť aby člověk v dnešním gothajském salámu pohledal.

Většinou se totiž jedná o nepříliš kvalitní masný výrobek bez chuti a bez zápachu, zato plný přídatných látek, kůží, separátu, vody a škrobu. V redakci jsme proto testovali, zda má vůbec cenu ho dnes ochutnávat.

Za gothaj vděčíme jistému Johannovi Danielu Kestnerovi, který kyprou a zároveň pružnou směs promíchaného hovězího a vepřového masa prostoupenou zrnky špíčku vymyslel jako dělnickou svačinku. Dnes bychom ji nepřáli ani dělníkům, kteří na ulici pokřikují a pískají. Přitom s gothajem to zase tak špatné nebylo - až do 90. let dvacátého století se 100 kg tohoto měkkého salámu vyrábělo podle závazných norem z: 29 kg hovězího zadního masa, 29 kg libového vepřového masa, 5,5 kg tučného vepřového masa bez kůže, 35 kg sádla na špíček, 6 litrů pitné vody, koření a soli. Propad kvality přišel po státních norem a k částečnému zlepšení došlo až v roce 2003 přijetím vyhlášky 264, která stanovila, že gothajský salám musí obsahovat alespoň 40 % masa. Což všechny zakoupené vzorky splnily. Rozdíly v chuti i kvalitě ovšem byly propastné.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama