Seznam o původu zboží v řetězcích by se měl změnit

20. ledna 2015 v 19:39 | svet-potravin.cz |  Potraviny, nápoje, strava
Tabulky u vchodu do prodejen podle novely zákona o potravinách nezobrazují skutečný původ sortimentu, ale podíly jednotlivých dodavatelů podle sídla v daném státě.

Pravidla pro zveřejňování pěti zemí, z nichž odebírají obchodní řetězce nejvíce potravin, by se podle potravinářů měla změnit. Na tiskové konferenci to řekl prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Ministerstvo zemědělství připustilo, že pokud se neprokáže přínosnost seznamu, mohla by se pravidla pro jeho sestavování změnit.

Potravináři jsou připraveni iniciovat novelu, podle níž by řetězce musely seznam sestavit na základě toho, kde jsou jimi prodávané výrobky vyrobeny. Údaje, které musí od začátku roku zveřejňovat obchodníci, jsou prý "nic neříkající". Tabulka totiž nezobrazuje původ sortimentu, ale podíly dodavatelů podle sídla v daném státě. Podle údajů z loňského června je skutečný podíl zboží českého původu v regálech řetězců výrazně nižší, než uvádějí čísla na tabulkách.
Například hypermarkety Globus uvádějí, že odebírají od firem se sídlem v Česku 93 % zboží, Billa ještě o půl procenta více. Například Lidl odebírá 44 % zboží českého původu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama